Глобальні цілі сталого розвитку ООН через призму доповненої реальності

Літаючі слони і соловейки серед високоповерхівок великого міста, алегоричні образи і символи сучасного мистецтва ­ – усе це спостерігали і обговорювали учасники майстерки «Доповни свою реальність-2» у Луцькому міському Центрі науково-технічної творчості учнівської молоді.

Доповнена реальність (AR)­ – це накладання віртуальної реальності на об’єкти фізичного світу. Дивишися – звичайне зображення, а наводиш на нього камеру мобільного ґаджету зі встановленою спеціальною програмою – і зображення оживає, а можливо й «звучить».

Цього разу захоплення юних інформатиків AR-технологіями вилилось у відкрите заняття з елементами екскурсії. Присутні гуртківці, їх батьки, педагоги ЦНТТУМ та шкіл міста познайомились із проектом «Перше digital-сузір’я на карті України». У дев’яти громадах Рівненщини і Волині були створені мурали, що «оживають» і пропагують Глобальні цілі сталого розвитку ООН.

Проект реалізовано ГОГ «Платформа взаємодій «Простір» за підтримки Українського культурного фонду та громад Дубенського, Рівненського, Здолбунівського районів і Луцька. Він покликаний збільшити туристичну привабливість регіону. Унікальність проекту в тому, що він засобами сучасних інформаційних технологій популяризує сучасний стріт-арт. Для перегляду ефектів доповненої реальності цього проекту необхідно встановити на мобільний телефон або планшет програму «AR murals».

Спочатку учасники майстерки роздумували над тим, що таке графіті і що таке мурали, чим справжнє мистецтво стріт-арту відрізняється від несанкціонованих малюнків сумнівного художнього рівня на стінах будинків.

   

Потім ми відвідали один з 11-ти об’єктів проекту. Це – мурал «Промисловість, інновації та інфраструктура» на вул. Коперника, 13в., художник Андрій Кальков. Цей мурал з AR-ефектом нещодавно з’явився в Луцьку. Будівельні роботи, що ведуться поруч, стали на заваді ефектному груповому фото, та не завадили ентузіастам доповненої реальності побачити AR-ефект, закодований в цьому зображенні.

Далі була віртуальна подорож по усім іншим муралам проекту. Можливо, колись ми відвідаємо ці локації насправді, але сьогодні ми переглянули їх на фотографіях і перевірили AR-ефекти.

Це було щось неймовірне: кабінет наповнився дивними звуками співав соловей, літали і трубили слони з цілими містами на спинах, знак нескінченності перетворювався у пісочний годинник, нагадуючи, що час для пом’якшення наслідків зміни клімату спливає, а людина, що зрозуміла необхідність партнерських взаємовідносин заради розвитку своєї громади, щосили намагалась вийти із закупореної банки … Ці та інші образи сучасного мистецтва неможливо описати, їх треба бачити, і бачити саме через камеру мобільного ґаджету.

Нам особливо приємно, що серед художників, що долучились до проекту «Перше digital-сузір’я на карті України» кілька лучан – Андрій Присяжнюк, Сергій Радкевич, Андрій Кальков, мурали яких і раніше прикрашали наше місто.

Коли людині не вистачало слова, пісні, танцю, художнього мистецтва, вона створила театр. Можливо, сьогодні ми стоїмо на порозі народження нового виду мистецтва – доповненої реальності, що поєднуватиме в собі малюнок, комп’ютерну анімацію, музику та філософську думку. Юні інформатики ЦНТТУМ будуть одними з перших поціновувачів цього сучасного перфомансу.

         


Корисні посилання